Tööampsude klubi Olde Hansas

Tallinna vanalinnas asuv Olde Hansa restoran kutsub kõrghooajal tööle kolm korda rohkem teenindavat personali kui aastaringselt. Juba kümme aastat on kiire suve- ja pühadeperioodi aidanud üle elada nende enda värvatud ja koolitatud tööampsutegijate kogukond.

Võtan jutuotsa üles restorani juhi Aile Laansaluga.

Olde Hansa Restaurant Interior
Olde Hansa restoran

Ajalooline restoranielamus

Olde Hansa on keskaegne restoran, mis juba 20 aastat on tegutsenud keset Tallinna vanalinna. Meeleolukad söögisaalid asuvad vana turu kolmekorruselises kaubalaos, mida rahvusvahelised kaupmehed kasutasid 17. sajandil importkaupade hoiustamiseks.

Külalisi võõrustatakse autentses interjööris küünlavalgel, koos keskaegsete laulude ja tantsudega. Kogu saalipersonal on riietatud ajastutruult ning tunneb hansaaegseid kombeid. 13. sajandi retseptidel põhinevaid piduroogi kirjeldatakse täpselt ja algupäraste terminitega.

Tööampsude klubi

Aastaringselt töötab Olde Hansas umbes 70 inimest, ent kõrghetkedel – keskaegsete pidustuste päevil ning suvise turismihooaja jooksul – on vajadus 180 inimese järele. Et tööks vajaliku teeninduskultuuri ja oskuste õppimine võtab vähemalt kolm kuud aega, ei tule Olde Hansa puhul igasuvine ajutine värbamine kõne alla.

“Meie kogukond tekkis tegelikult töötajate vajadustele reageerides. Meil oli mitmeid töötajaid, kes ei saanud või ei tahtnud täiskohaga jätkata. Kui näiteks keegi otsustas alustada ülikooliõpingutega, olime valiku ees – kas hästikoolitatud töötajast ilma jääda, või pakkuda talle paindlikke lahendusi jätkamiseks,” räägib Aile Laansalu.

Aile kasutab värbamiseks DISC käitumisprofiili testi, mis tuvastab inimeste sobivust erinevateks rollideks: “Inimesi viivad seiklema ja erinevaid elukogemusi kokku kuhjama samad iseloomuomadused, mis nendest suurepärase klienditeenindaja teevad. Paljud meie teenindajad on väga noored, saalipersonali keskmine vanus on 22 aastat. On täiesti arusaadav, kui soovitakse töötada ajutiselt intensiivse graafikuga, et siis saada mitu järjestikust nädalat vabaks eksamite sooritamiseks või välismaale reisimiseks.”

Tööampsude klubi saadab kogukonnaliikmetele regulaarseid teavitusi vabadest vahetustest, koos palvega sobivad töötunnid enda nimele kirjutada.

“Aastate jooksul olen õppinud klubi suurust tasakaalus hoidma. Ühest küljest on mul vaja kindel olla, et kogukond suudab vajalikus mahus töögraafiku lüngad täita. Teisest küljest tuleb igale liikmele jätta piisavalt võimalusi töötamiseks, et nende oskused püsiksid värsked,” selgitab Aile.

Paindlikud tööampsud võimaldab parimatel tegijatel tööl käia ka siis kui nende elus on aktiivselt vaja arvestada veel mitmete teiste tegevuste ja ettevõtmistega.

Olde Hansa On Demand Community
Olde Hansa saalipersonal restorani ees

Isiklik lähenemine tasub alati ära

Mis on sellise kogukonna loomise peamine nipp või saladus? “Iga hetk mille investeerid inimestesse, tasub ära,” on Ailel vastus varnast võtta.

“Igale inimesele tuleb osutada tähelepanu, et nad tunneksid end kogukonda kuuluvatena. Kohe kui inimesed tunnevad, et neid koheldakse numbritena exceli tabelis, hakkab see kuuluvustunne lagunema. Eriti kui tööd tehakse ampsukaupa, on iga vahetus tegija jaoks eriline sündmus. Nende juhatajana pean sellega arvestama.”

Räägime veel pikalt läbipaistvusest ja kokkulepetest, eriti tööandja poolsest kommunikatsiooni selgusest. Oma ampsukogukonnale on Aile välja töötanud hästi selge ja kõigile arusaadava süsteemi kuidas vahetusi jagatakse ja kinnitatakse.

Uute vahetuste väljakuulutamise järel on klubiliikmetel konkreetne ajavahemik nende ülesnoppimiseks. Tähtaja saabudes vaatab Aile kõik sooviavaldused üle ning kinnitab vahetused.

“Eriti noortega on isiklikud kokkulepped palju siduvamad kui mõni allkirjastatud dokument. Kui klubi liikmetega hooaja algul lepinguid allkirjastan, vestlen nendega alati ootustest. Palun neid võimaluse korral vähemalt kord nädalas mõni vahetus võtta. See on isiklik palve, mitte lepingu punkt, ja me ei kontrolli seda kunagi. Aga kõik on mu palvet kuulda võtnud, ja meil pole kunagi vahetusi üle jäänud.”

Aile Laansalu, Olde Hansa Restaurant Manager
Olde Hansa restauranijuht Aile Laansalu

Kaheksa voorust loovad kogukonnakultuuri

Olde Hansa kogukonnastrateegia kõnnib keskaegsete traditsioonide jälgedes. Sell saab meistriks alles siis, kui on pikalt parimate käe all ametit õppinud. 20 aasta jooksul on Olde Hansas meistriks saanud ligi 400 inimest.

Sisekommunikatsioon ja koolitused on ehitatud kaheksa põhivooruse ümber: ligimeseaustus, sõbrameelsus, usaldusväärsus, õiglus, ausameelsus, õpihimu, julgus ja tasakaalukus.

Iga sell valib teekonda alustades endale isikliku lemmikvooruse, mida töökaaslased järgnevate kuude jooksul tema juures salaja proovile panevad. Kes edukalt koolitusperioodi läbib, saab pidulikult endale keskaegse meistrinime ja kuuluvust tõendava gildisõrmuse.

“Kaheksa vooruse lugu on meie jaoks suurepärane viis autentse sisekultuuri loomiseks ja kirjeldamiseks. Isegi meie tööprotsesside manuaalid on kirjutatud läbi vooruste perspektiivi. Selline läbiv joon aitab kogukonnal ühtset suhtumist hoida,” selgitab Aile.

Olde Hansa Medieval Restaurant
Keskaegne restoranielamus Olde Hansas

Aktiivne klubitegevus

Tööampsude klubiga saavad liituda ainult meistrid: “Kõik klubilised on läbinud esmase koolituse, mis tähendab 3-4 kuud täiskohaga tööd. Kõigil on meistrinimi välja teenitud. Igal aastal kutsume neid uuendama gildi liikmelisust, mis tähendab soovi osaleda klubi tegevuses.”

Igapäevane kommunikatsioon ongi mõeldud ainult aktiivsetele klubiliikmetele: “Kui kellelgi ei ole võimalik sel hooajal tööampsudega panustada, võtame selle inimese selle aasta nimekirjast maha. Nii püsib klubi aktiivne ja selgepiiriline. Loomulikult saavad ka vahepeal eemal viibinud meistrid järgmisel hooajal uuesti isikliku kutse gilditegevuste juurde naasmiseks.”

Tööampsud pole igaühele

Loomulikult ei vaja igaüks paindlikku tööaega ja viimasel hetkel loodud graafikuid. Aile nendib, et osade rollide puhul pole klubitegevus populaarseks muutunud.

“Meie kokad ja koristajad ei ole klubilisuse vastu väga palju huvi tundnud. Need inimesed saavad ka DISC testis vastuseks täiesti teistsuguse käitumisprofiili. Üldiselt väärtustavad nad stabiilsemat elustiili ja naudivad vähem ootamatuid seiklusi.”

Ampsutöö ohud

COVID-19 kriisis said ampsutöötajad valusa õppetunni, et neile ei laiene sotsiaalsed garantiid. Nii ka Olde Hansa klubilised.

Et restoranid olid piirangute tõttu sunnitud uksed sulgema, jäid täiskohaga töötajatele võimalused saada osa töötasu hüvitamise meetmetest ning kasutada Töötukassa teenuseid. Ent need hüved ei laienenud käsunduslepingu omanikele.

“Kriisiolukord on olnud väga keeruline hetk noortele klubilistele lepingute erisuse selgitamiseks. Tööülesannete täitmisel kohtlesime kõiki võrdsete kogukonnaliikmetena, ent paindliku lepingu tõttu on klubilised nüüd väga erinevas olukorras.

Ampsutöötajatele tuleb luua paremaid lahendusi ja teenuseid. Paindlikud lepingud lubavad mitmetel inimestel oma elu paremini planeerida, ja pole tegelikult head põhjust hüvitiste puudumiseks kui nende töötunnid on aasta lõikes tegelikult võrdsed täiskohaga töötajate tundidega,” loodab Aile.

Olde Hansa avas 2021 kevadel taas uksed, et pakkuda keskaegseid pidusööke kohalikele elanikele ning turistidele. Tööd jätkab nii täiskohaga meeskond kui ampsuklubi.