Kui väikefirma pakub jooksvat teenust suurtele ettevõtetele, võib lubatud tähtaegadest kinni pidamine olla tõeline väljakutse. Mil moel olla valmis olukorraks, kus lepingutes on lubatud tellimuste täitmine viie tööpäeva jooksul, ja kõik kliendid tellivad töö samal päeval? Mida teha töötajatega nendel nädalatel, kui kestab vaikus enne tormi?
Eesti nõustamisettevõte Võõras Sõber maandab enda jaoks sellised riskid paindliku ampsutöötajate kollektiiviga. Nad pole oma rohkem kui kolme tegevusaasta jooksul veel ühtegi klienti lepingus määratud viiest tööpäevast pikemalt ootele jätnud.
Klientide tellimused edastatakse kiirelt eelnevalt koolitatud professionaalidele, kellele makstakse tehtud tundide eest kas töövõtulepingu või esitatud arvete alusel. Nii nagu igaühele paremini sobib.
Võõras Sõber pakub tööstressi ennetuse teenust ettevõtete töötajatele, kes saavad praktilist ja lahendusele keskenduvat nõustamisteenust broneerida anonüümselt, oma tööandja kulul.
Professionaalne ootejärjekorrata nõustamine
Kuigi tervisekindlustus katab Eestis töötajate peamised tervishoiu teenused, võivad vaimse tervise teenuste järjekorrad venida mitme kuu pikkuseks. Võõras Sõber garanteerib oma klientidele nõustamisaja viie tööpäeva jooksul.
“Me tegeleme probleemide ennetusega, et alles kaks kuud pärast probleemi ilmnemist ei hakataks tagajärgedega tegelema,” räägib ettevõtte tegevjuht Ave-Gail Kaskla-Kuprys. “Kui töötajal on tekkinud vastumeelsus igapäevase töölemineku suhtes, võib ennetustegevusteks juba liiga hilja olla. Siis vajavad töötajad tuge juba pärast läbipõlemist tööle naastes.”
Ave-Gail on MA diplomiga töö- ja organisatsioonipsühholoog. Ta alustas nõustamisformaadiga Võõras Sõber, kui diplomitööd kirjutades tajus ühiskonnas suurt vajadust meditsiinisüsteemi väliseks eelnõustamiseks. “Töötasin välja nõustamisformaadi mis on orienteeritud probleemide lahendamisele, mitte käehoidmisele,” räägib Ave-Gail. “Klientide tagasiside on seni ülipositiivne, mis näitab, et saame inimest elus väga lihtsate vahenditega edasi aidata.”
Isiklik lähenemine probleemide lahendamiseks
Võõras Sõber aitab töötajatel tuvastada isiklikud probleemid kodus ja/või tööl, et nõustamise jooksul leida strateegiaid ja tegevusi olukorra parandamiseks. Ave-Gail kirjeldab meetodit: “Justkui vestlus targa ja empaatilise sõbraga, aga puudub isiklik kallutatud arvamus ja hukkamõistev või hinnanguid andev suhtumine.”
Iga nõustamise eesmärk on leida individuaalne tegevusplaan. Kõik nõustajad oskavad märgata võimalikke ohumärke ning soovitada meditsiinisüsteemi poole pöördumist. Võõra Sõbra nõustajaks saavad kandideerida psühholoogia bakalaureusekraadi omanikud ja koolitatud kogemusnõustajad. Lisaks läbivad kõik põhjaliku sisekoolituse ja testnõustamised Ave-Gaili nõustamis-formaadi omandamiseks.
“Väga palju meie kliiniliste psühholoogide ressursist läheb lihtsalt rääkimise peale ja meie aitame seda koormust vähendada” räägib Ave-Gail. “Võõras Sõber ei paku ravi ega teraapiat, aga me saame inimese ära kuulata. Südamel lasuva mure kõva häälega välja ütlemine on juba suur samm edasi parema elu poole.”
Ave-Gail kinnitab et teenuse ligipääsetavust tõstab anonüümne broneerimine: “Töötajatele kommunikeeritakse ühtne broneerimiskood. Nii pole nõustamisteenuse tarbimiseks vaja pöörduda personaliosakonda. Ka igasugune tagasiside on isikustamata: tööandjal pole mingit võimalust teada saada, millised töötajad täpselt on teenust kasutanud.”
Ampsutöötajate kollektiiv
Aastate jooksul on Võõras Sõber välja koolitanud palju konsultante. Korraga on aktiivselt töödeks valmis umbes kümme inimest, neli-viis neist igapäevaselt. Nelja sessiooniga kuus alustanud ettevõte teenindab praegu ühes kuus keskmiselt 80 broneeringut.
Mõned nõustajad toimetavad ise juriidiliselt FIE või OÜ alt arveid saates, teised sõlmivad pikaajalise töövõtulepingu. Nii saab Võõras Sõber nõustajana kaasata erinevate võimalustega ja erinevates elufaasides inimesi.
“Mõned nõustajad võtavad endale ainult paar sessiooni kuus. Ja mõni võtab teinekord 30+ sessiooni kuus,” ütleb Ave-Gail. “Klientide tellimused lähevad kohe kõigile välja, ja kõige kiiremini reageeriv nõustaja saabki töö endale. Meie kollektiivis on kõik võrdse valmidusega neid töid tegema, ja meie jaoks on esmatähtis klientidele sessioonid võimalikult kiiresti ära kinnitada.”
Nõustamised toimuvad iga päev, et kliendid saaksid endale kõige mugavama aja broneerida. Nädala sees on kabinetid lahti 8-20 ja nädalavahetustel 9-16. Ave-Gail: “Kui klient peab kolm pikka tundi oma igapäevaelu sekka planeerima, on tal raske keskenduda nõustamisele kui see ei toimu tema jaoks sobivaimal ajal.”
Nõustajate kiireks broneerimiseks kasutab Võõras Sõber dispetšerina tarkvaralahendust Zelos Team Management. Äpp mängib suurt rolli kommunikatsiooni kiirendamisel: see laseb kerge vaevaga kõik sessioonid kliendile juba samal päeval ära kinnitada.
Ave-Gail on valitud lahendusega väga rahul: “Ma ei kujuta ette kuidas me äpi märguanneteta nõustajatelt kinnitused piisavalt kiiresti kätte saaksime. Meil ei ole täiskohaga administratiivpersonali, kes päev läbi nõustajatele helistaks või e-maile saadaks.”
Paindlikkus on edu võti
Suurem osa nõustamistest toimub Võõra Sõbra kontori kabinettides, ent koroonakriisi tõttu on kasutusele võetud ka pooleks jagatud veebisessioonid. “Kolme tunni asemel on võimalus pakkuda ka kaks 1,5-tunnist sessiooni Skype teel, et vähendada järjest ekraani taga olemise aega” selgitab Ave-Gail.
Võõras Sõber esitab ettevõtetele arve ainult päriselt toimunud sessioonide eest. Ave-Gail: “Meie klientide nimekirjas on nii riigiasutusi kui eraettevõtteid. Paindliku suhtumisega saame pakkuda teenust nii suurtele kui väikestele – ei ole oluline, millega ettevõte täpselt tegeleb, nõustamistegevus lähtub ikkagi inimesest.”
Praegu toetab Võõras Sõber umbes 40 erinevat äriklienti, nendest suurim on ca 800 töötajaga. Enamasti vajab nõustamist vaid väike osa töötajatest, ent Ave-Gail usub et vajadusel suudetakse teenust ka suuremas mahus pakkuda: “Vaba kabinetiaega leidub iga kuu veel mitusada tundi. Koroonakriis on kindlasti kõrgendanud probleemide teravust nii kodudes kui töökohtadel, ja eks see kõik on kiirelt näha ka meie broneeringute arvus.”
Ligipääsetav ja inimkeskne teenus
85% nõustamisteenusest teostab Võõras Sõber eesti keeles, 10% inglise keeles ja 5% vene keeles. “Mitmekeelse teenuse pakkumine on meie jaoks väga oluline. Eriti Tallinna idufirmadesse värvatakse välismaalt palju töötajaid, kellel puudub siin sõprade ja perekonna toetav võrgustik,” räägib Ave-Gail. “Nende mured võivad olla kolleegide jaoks aimamatud, näiteks pikad talveööd mõjutavad meie laiuskraadile kolinuid oluliselt rohkem kui kohalikke.”
Võõras Sõber pakub nõustamisteenust ka neile, kelle tööandjal puudub nõustamisleping. Individuaalsessioone on võimalik broneerida Stebby platvormi kaudu või otse läbi nende broneeringusüsteemi.